AHMET KALELİ: BİR OLMAK NİMETTİR

Birlik, vahdet, tevhit, beraber olmak, birlikte yaşamak, hemfikir davranmak, hemhal olmak, kardeşçesine, dostane, birliktelik gibi sihirli kelimeleri, efsunkar kavramları ve cümleleri duyunca insanın içi ferahlıyor, duyguları kabarıyor, gönlü açılıyor…

Tarih: 18.10.2018 19:29

BİR OLMAK NİMETTİR


Birlik, vahdet, tevhit, beraber olmak, birlikte yaşamak, hemfikir davranmak, hemhal olmak, kardeşçesine, dostane, birliktelik gibi sihirli kelimeleri, efsunkar kavramları ve cümleleri duyunca insanın içi ferahlıyor, duyguları kabarıyor, gönlü açılıyor…


Kardeşliğin çağıltısı yankılanıyor kulaklarımızda. İslam milletinin, ümmetin var olduğunu hissediyoruz içimizde…
İslam coğrafyasının mesutluğu beliriyor gözlerimizde…


Nifak, şikak, ayrılık, çekişme, parçalanma, bölünme, egoistlik, menfaatçilik, iktidar hırsı, bencillik, taht kavgaları, mezhep çekişmeleri, ırkçılık, bölücülük gibi kelimeleri duyuncada yüreğimiz hopluyor yerinden, içimiz sızlıyor, kan, gözyaşı, sefalet, kaos, savaş, ölüm çıkıyor karşımıza.


Dağılmış, parçalanmış, üzgün, süzgün bir toplum. Bu coğrafya İslam'ın, Müslümanların, yaşadığı yer olmamalı.
Yarenler üzülüyor, ağlıyor, düşmanlar seviniyor, gülüyor kenarlarda.


Milletin zenginlikleri, malları, metaları talan ediliyor küfrün, şirkin elebaşlarınca. Şehirler yıkılıyor, mabetler harap oluyor, haneler ise viran…


Bu viranelikte sultanlık arayanlar, tacına tahtına sımsıkı sarılanlar, zevklerinin peşinde sefa sürüyor.
Gaflet, ihanet hep iç içe…

Dostlarınız kafirler mi olacaktı, haçlılarla beraberliğiniz mi yazılıydı. Darbeciler, işbirlikçiler, emperyalist kuklalarının hükmetmesi kaderiniz mi olacaktı?

İnanmanın tadını alamayan, gönlü kırık, yüreği yaralı, hüznün sevdalısı ey ümmet, ey İslam coğrafyası, ey müminler!..

Allah’ın Kitabı, Allah’ın hitabı ulaşmadı mı size. İman kök salmadı mı kalbinizde?


Kur’anın, vahdet mesajını duymadınız mı? İnananların kardeşliğinden haberiniz yok mu?


Yüce Allah, müminleri uyarıyor, kardeşlik adına… Birlik adına… Nifaktan uzak durma adına…


Mescid-i dırar/ zararlı mescit/ taraftarlarına uymama adına, Müslümanları gözetlemek için, gözetleme kuleleri kuranlardan  uzak olma,ferasetini gösterme adına: “Hepiniz birlikte Allah’ın ipine sımsıkı tutunun, birbirinizden ayrılmayın ve Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini düşünün. Sizler birbirinize düşmanlar iken, o sizin kalplerinizin arasında dostluk meydana çıkarıp yanaştırdı da nimeti sayesinde uyanıp kardeş oldunuz: hem sizler ateş çukurunun tam kenarında bulunuyordunuz da o sizi tuttu ondan kurtardı. Şimdi size ayetlerini böyle açıklıyor ki, Allah’a doğru gidebilesiniz.” (Al-i İmran- 103)


“Onların, Allah’tan başka kendilerine yardım edecek dostları da yoktur. Her kimi de Allah saptırırsa artık onun için başka bir yolda yoktur.”  (Şura-46)
“Hem Allah’a hem de peygambere itaatten ayrılmayın ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Sabırlı olun, çünkü Allah; Sabredenlerle beraberdir.” (Enfal-46)


“Birde şunlar var ki, zararlı eylemler gerçekleştirmek, kafirliklerini pekiştirmek, müminlerin arasına ayrılık sokmak ve daha önce Allah ve Resulüne savaş açmış kişi lehine fırsat kollamak üzere bir mescit yapmışlardır. ‘Amacımız sadece iyilikti’ diye de yemin edecekler. Allah şahit ki onlar kesinlikle yalancılardır.”(Tevbe-107)


“Orada asla namaza durma! Daha ilk günden takva temeli üzerine kurulan mescit, namaz kılman için elbette daha uygundur; burada gerçekten arınmak isteyen adamlar vardır. Allah’ta temizlenenleri sever.” (Tevbe-108)


“Binasını Allah korkusu ve rızası üzerine kuran kimse mi daha hayırlıdır, yoksa yapısını yıkılacak bir uçurumun kenarına kurup, onunla beraber kendiside çöküp cehennem ateşine giden kimse mi? Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.” (Tevbe-109)
“Yaptıkları bina, kalpleri parçalanıncaya kadar yüreklerinde devamlı olarak bir şüphe sebebi olcaktır. Allah çok iyi bilendir, hikmet sahibidir.” (Tevbe-110)

Tarih: 18.10.2018 19:29
Yorum Bırak