İSLAM DÜNYASININ İLK BİLİM KURGU ROMANI

Ali Nar Hoca, dinî ve edebî yönü kuvvetli, velûd bir yazardı. Bu cümleden olmak üzere İslâm dünyasının ilk bilim kurgu romanı “Uzay Çiftçileri” ile yine İslâm dünyasının ilk ütopik romanı “Arılar Ülkesi”ni yazmıştır.

Tarih: 23.03.2018 13:29

İslâm Dünyasının İlk Bilim-Kurgu Romanı: Uzay Çiftçileri

Siyami Akyel

Ali Nar Hoca, dinî ve edebî yönü kuvvetli, velûd bir yazardı. Bu cümleden olmak üzere İslâm dünyasının ilk bilim kurgu romanı “Uzay Çiftçileri” ile yine İslâm dünyasının ilk ütopik romanı “Arılar Ülkesi”ni yazmıştır. Bir taraftan Dinlerarası Diyalog ve Dinde reform fitneleriyle mücâdele eden ve Ehl-i Sünnet’i savunan Ali Nar Hoca, diğer yandan “İslâmî Edebiyat” kavramını Türkiye’de yerleştirmek için uğraşmış ve Uzay Çiftçileri ve Arılar Ülkesi gibi Müslümanların ufuklarını açacak kitaplar kaleme almıştır.

İslâm dünyasında yazılmış ilk bilim-kurgu romanı olan Uzay Çiftçileri, Eylül 1988 yılında yayınlanmış, yerli ve yabancı birçok yayın organı tarafından tanıtım yazısı yazılmıştır. “DieWeltDesİslams, Tuta SubAegie Palas, Milliyet, Panzehir, Mülakat, Yön, Matbuat, Nokta, Tempo, Atv, Kanal D” kitabın tanıtımını yapmıştır.

Hollanda’da yayınlanan “DeiWeltDesİslams” 10 sayfalık tanıtım yazısı yazmış, Mısırlı Ahmed Raif’in “Beşinci Boyut”uylamükayase ettikten sonra Uzay Çiftçileri romanının Türkiye’nin ve İslam âleminin ilk-bilim kurgu romanı olduğununun altını çizmiştir.

Matbuat dergisi “Bu hikâyede Asimov var” derken, Yön dergisi “Türkiye’nin ilk bilim kurgusu: Feza’da Cihad!” başlığıyla pozitif değerlendirme yapmıştır. Milliyet’ten Ruşen Çakır “Uzayda Cihad Tutmadı” başlığıyla kitabı tanıtırken, satışının tutmadığından bahsetmiştir. Nokta dergisi “Halep Üssü’nden Uzaya: İslami Bilim Kurgu Romanı” başlığı ve Nuh Köklü imzasıyla şu değerlendirmelere yer vermiştir: “…Uzayın ve dünyanın Müslümanlar tarafından keşfiyle sonuçlanacak olan bu uzun yolculuk serüveni, İslami ütopik roman türünün ilk denemelerinden biri”.

Uzay Çiftçileri, yayınlandığı günlerde yabancı basının ve Türkiye’deki sol yelpazenin dikkatini çekmişken, o günlerde muhafazakâr matbuatta aynı duyarlılığı görmemiştir. O günlerde bizim cenahtan Afet Ilgaz, Üstün İnanç ve Prof. Dr. Hasan Akay ile Marmara FM kitabın tanıtımını yapmıştır.

Türk Sinemasını etkiledi

Ali Nar Hocanın “Uzay Çiftçileri” romanı İslâm dünyasındaki ilk bilim-kurgu romanı olma özelliğinin yanı sıra son yıllarda yapılan sinema filmlerinin de esin kaynağı olmuştur. Bu yönüyle Türk sinemasını etkilemiştir. Sanatçı Mehmet Esen, Cem Yılmaz’ın GORA ve AROG filmlerini Ali Nar Hocanın romanından esinlendiğini, hatta bazı yerleri birebir kopya ettiğini söylemektedir. Esen şöyle demektedir: “O dönem ben “Uzay Çiftçileri adında dini bütün bir yazarın fantastik romanını okuyordum. Ciddi bir dile yazılmıştı. “Türkler uzaya gidersene olur’du konusu. Türkler bütün uzayı ele geçiriyorlar ama bir tek Ay onların değil, kafayı Ay’a takmışlar ve elde etmek istiyorlar. Sonunda formül bulunuyor ve maç yapmaya karar veriyorlar. Ben bunu eğlenceli bir şekilde sahnede kitabın adını da vererek anlatıyordum. Cem (Yılmaz)’de sahneye ilk çıktığında uzayla ilgili birşeyler anlattı.”. Esen, şöyle devam ediyor: “Bu uzay konusu üzerinde bol bol espri ürettik. O dönem Cem Yılmaz ve Erdil Yaşaroğlu iyi arkadaşlardı, hâlâ da öyleler. İkisi de iyi çizerlerdi. Sürekli uzay espirisi yapıyorduk. Ve yıllar sonra GORA viyzona girdi. AROG’u da unutmamak lazım. Maç bölümleri bahsettiğim kitapta (Uzay Çiftçileri’nde) mevcuttur. Google’den bulabilirsiniz”.

İslâm dünyasının ilk bilim kurgu romanı olma özelliğinin yanısıra Türk sinemasına ilham kaynağı olan ve etkileyen Ali Nar Hocamzın “Uzay Çiftçileri” romanı Yenidevir Yayınlarından çıktı. İslâmî İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfı (İSEV) olarak hocamızın kitaplarını tanıtmak için bir kısmını vakıf bünyemizde çıkartmıştık. Milli Medya Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş Bey, Uzay Çifçileri ve Arılar Ülkesi kitaplarını Yenidevir’de çıkartmayı teklif edince memnun olduk. Hocamızın eşi Selime teyzemizin de muvafakatını alarak, daha geniş kitlelere ulaşacağı ümidiyle burada yayınlanmasına karar verdik. Mustafa Kurdaş Beye ve kitabın yayınlanmasında emeği geçen Bilali Yıldırım ve Yenidevir ekibine teşekkür ederim.

Tarih: 23.03.2018 13:29
Yorum Bırak