Sanayi üretim endeksinde artış

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı.

Tarih: 12.02.2015 15:48

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya oranla yüzde 1,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı aralık ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, aralıkta bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de aralıkta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,8 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,1 azalış kaydetti.

Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, aralıkta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,56 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya oranla yüzde 0,1 düşmüştü.

Öte yandan, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, geçen yılın aralık ayında aylık bazda en yüksek artış yüzde 6,5 ile sermaye malı imalatında görüldü.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, aralıkta bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış en yüksek artış yüzde 6,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayisinde aralıkta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 28,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında oldu. Bu artışı yüzde 9,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 8 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, aralıkta bir önceki aya göre en fazla düşüş ise yüzde 17,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü. Bu azalışı, yüzde 10,6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması ve yüzde 5,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Tarih: 12.02.2015 15:48
Yorum Bırak