Babanın Son Görevi

Aktris, senarist ve şarkı sözü yazarı Meral Okay, 9 Nisan 2012 tarihinde hayata veda etti. Asmalı Konak, Yasemince, Bir Bulut Olsam, Muhteşem Yüzyıl gibi televizyonda yayınlandığı dönemlerde

Tarih: 17.05.2016 10:25
BABANIN SON GÖREVİ

Hürriyet Ersoy 
       Aktris, senarist ve şarkı sözü yazarı Meral Okay, 9 Nisan 2012 tarihinde hayata veda etti. Asmalı Konak, Yasemince, Bir Bulut Olsam, Muhteşem Yüzyıl gibi televizyonda yayınlandığı dönemlerde izlenme rekorları kıran dizilerin de senaristi olan Okay, o dönem kanser tedavisi görüyordu.

        Okay, akciğer kanseri tedavisi gördüğü sırada sağlığıyla ilgili yöneltilen sorulara bu cevabı vermişti. Aktör eşi Yaman Okay'ı, 1993 yılında, pankreas kanserine yakalandığını öğrendikten sadece 1,5 ay sonra, henüz 41 yaşındayken kaybeden Meral Okay, hayatının son günlerine kadar senaryo yazmayı sürdürdü.
 
        Meral Okay’ın ölümünü duyduğumuz an benimde genel sekreteri olduğum Birleşik Kafkas Konseyi Federasyonu ve dernek temsilcileri ile beraber Ankara’dan otobüsle İstanbul, Bebek’deki cenaze törenine katılarak bir sürü sanatçı ve onu sevenler ile birlikte hemşerimize son görevimizi yerine getirmeye çalıştık.
 
       Barış ve savaşı en iyi ifade eden şudur: Barış zamanında EVLATLAR babalarını toprağa verir, savaş zamanında ise babalar evlatlarını toprağa verir fakat zaman içerisinde öyle şeyler olur ki insan kabullenmekte zorlansa da bazen de babalar evlatlarını toprağa verir.
 
       80 yaşındaki babasının soğukkanlılıkla töreni idare etmeye çalıştığını kendisine uzatılan sandalyeyi geri çevirirken aynı zamanda topluma şu mesajları veriyordu; güngörmüş bir ailenin asaleti ve zarafeti ile birlikte Kafkasyalı misyonuna göre davranarak asker duruşu ile Ata Katı Bey topluma mal olmuş şöhretli ismi olan evladını cenazesini uygun bir şekilde kaldırarak ideolojik zemine çekilmesine müsaade vermedi.
       
       Çocuğunun adına Vakıf kurmak Osmanlı geleneği olarak günümüze kadar gelmiştir. Böylece sonsuza denk bu ismin anılması sağlanmış oluyor. Ata Bey de kızının adına bir Eğitim Kültür Vakfı kurdu böylece kızına son görevini yapmış oldu. Vakıf kurarak kızının adını anılarak yaşamasını sağlamış oldu.
 
      Ölümünün 4. yılı münasebeti ile vakıf da bir anma toplantısı yapıldı.

      Meral Okay ülkemiz ve Dünya için bir katma değerdi. Yazılarındaki cesaretinden ötürü hayranlık duyuyorum. Yaşarken ailesini iyi temsil etti ama baba da evladına yakışır bir şekilde temsil ediyor.

Sagduyuhaber.com'un notu: Yazarlarımızın görüşleri kendilerini bağlar.

Tarih: 17.05.2016 10:25
Yorum Bırak