BİZDE ADET AĞLATIRLAR VE OYNATIRLAR

10 Nisan 2020, saat 22.00'de olan şuydu: Yasağın başlamasına iki saat kalmıştı. Halk alış-veriş için dışarı çıktı. Çekilen resimlerde "medya" çılgınlık dediklerini sergiledi. Ve bir "bilim kurulu üyesi" de, heba olan emekleri usturuplu bir şekilde: "Günlerdir kürekle kar temizliyorduk, çığ düştü" demek suretiyle ifade ederken; bu minval üzere, koroya dahil olanlar açtı ağzını, yumdu gözünü.

Tarih: 12.05.2020 18:58

BİZDE ADET AĞLATIRLAR VE OYNATIRLAR

Abdullah Ş.BEDİRHAN

10 Nisan 2020, saat 22.00'de olan şuydu: Yasağın başlamasına iki saat kalmıştı. Halk alış-veriş için dışarı çıktı. Çekilen resimlerde "medya" çılgınlık dediklerini sergiledi. Ve bir"bilim kurulu üyesi" de, heba olan emekleri usturuplu bir şekilde:"Günlerdir kürekle kar temizliyorduk, çığ düştü" demek suretiyle ifade ederken; bu minval üzere, koroya dahil olanlar açtı ağzını, yumdu gözünü.

Virüsle ilgili tedbirleri düşünmeden sokağa çıkan bu ilkler; "ayaklarını yollarda fazlaca sürümüş" olacak ki, bundan sonra da, benzerleri yaşandı. 23 Nisan merasimi için Anıtkabir’e gidenlerin ve 1 Mayısı kutlayanların, farklı bir refleksle alış-veriş için sokağa çıkanlardan çok farklı görüntü vermediğin görüldük. Ancak söylenmesi gerekenler öncekilere gönderildiği için olacak, son iki tarih için benzer sözleri duymadık.

Bazen, tam hak etmeyene kızma gibi, asabi bir refleksimiz olduğunu düşünüyorum. Burada halk mı suçlu?

Madem olması gereken gerçek sorumlu, "devlet adamı" yok; meseleye bir de farklı açıdan bakalım.

Şöyle:

Uzmanlarımız "virüs konusunda" çok kıymetlibilgilerini bizimle paylaşmadı mı?

Ne diyorlardı?

Virüs aptal değildir. Asalağı olduğu canlıyı öldürünce kendinin de öleceğini bilir. Yani, insana zarar vermek eğiliminde değildir.Ölümler; mekân sahibinin ve misafirin bir birini tanımamasından; bir bakıma,acemiliğinden kaynaklanan istenmeyen durumlardır. Zira daha önce bu virüs hayvanlar üzerindeydi, koyun koyuna barış içinde yaşadılar.

Uzmanlar başka ne demişti?

Er veya geç; bu virüsle herkes tanışacak. Kaçış yok. Geç tanışan avantajlı olacak. Çünkü, insandan insana geçtikçe, yeni ev sahiplerini daha iyi tanıyacak; ev sahibi de misafirini. Yani "virüs"törpülenecek, rendelenecek, ehlileşecek. İlmicesi "mutasyona" uğrayacak.İnsanlar için artık ölümcül olmayacak.

Şimdi önemli nokta şurası.

Bugün tedarik için sokağa çıktığından dolayı"geri zekâlı, aptal, açlıktan ölecek miydin, zıkkım ye" denilen insanları ve diğerlerini; bir başka açıdan bakınca, virüsü değiştirmeye,mutasyona çalışan kahramanlar olarak da görebilirsiniz... Niçin böyle görmüyorsunuz?

Kahramanlar milletin geleceği için, kendi canını hiç sayarak fedakarlık yapan insanlar değil mi? İşte sokaklardaki cengaverler safları sıklaştırarak, sosyal mesafeyi (yanlışı doğrusundan meşhur olduğu için,yanlış kavramı ben de kullandım) ihlâl ederek virüs benim de ocağıma düşsün;onun icabına bakayım, hırpalayım, mutasyona uğratayım diyerek savaşmış olmadılar mı? Geleneksel savaş öyle olur...

Maalesef sosyal bir gerçek de şudur: Kahramanlar gidince, kendini Abdurrahman Çelebi sanan fırsatçı keçilerin devri başlar...

Üzülmeyin, telaşlanmayın. Dadaloğlu gibi:"Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir" deyip geçin. Bu coğrafyada zaten hep öyle olmuyor mu?

Tarih: 12.05.2020 18:58
Yorum Bırak