Hüseyin Fidan'la Yeni Projesi üzerine konuştuk

Gazetemiz yazarı Hüseyin FİDAN’ın “Sosyal Sorumluluk Projesi” olarak tanımladığı, SAĞDUYU HABER olarak bizim de “Uzatılan Zeytin Dalı” diyebileceğimiz proje üzerinde sohbet ettik.

Tarih: 31.05.2016 10:10
Gazetemiz yazarı Hüseyin FİDAN’ın “Sosyal Sorumluluk Projesi” olarak tanımladığı, SAĞDUYU HABER olarak bizim de “Uzatılan Zeytin Dalı” diyebileceğimiz proje üzerinde sohbet ettik.

SAĞDUYU HABER: En evvelinden başlayalım. Nasıl gelişti bu proje, anlatır mısınız?

HÜSEYİN FİDAN: Ülkemiz geleceğinin tarımda olduğuna inanıyorum. Bu cümleden yola çıktım diyebilirim. Memleketimde babamdan intikal eden arazının çevresindeki birkaç parçayı da satın alınarak 133 dekarı bulan saha bu projenin uygulama alanı oldu. Adresi tam vereyim; Demir Köprü Barajı havzası, Gediz’e akan Keser Düşüren Deresi yanı, Karakuz Mevkii. Sözün kısası, Yurdumun kartpostallardaki fotoğraflarıyla yarışacak güzel bir köşesi…

SAĞDUYU HABER: Tamam projenin ayakları güzel bir yere değmiş. Bu sahada ne yapmayı düşünüyorsun?

HÜSEYİN FİDAN: 3000 zeytin fidanı dikilecek ve bunun yarısı de “kiralama” yöntemiyle 20 yıllığına arz edilecek.

SAĞDUYU HABER: Anladım: “Senin de bir fidanın olsun” diyorsun.

HÜSEYİN FİDAN: Yok… Yakın düştü. Ancak tam olarak öyle değil. Projemize bir isim vermemiz gerektiğinden hareketle söylediğimiz şudur: “SENİN DE BİR AĞACIN OLSUN” projemizin ismi bu.

Bizler; “Kıyamet kopacaksa da elindeki fidanı dik” diyen, bir peygamberin ümmetiyiz. Yani ağaç dikmenin dini ve milli bir vecibe olduğuna inanıyorum. Sonra proje alanımız zeytin yetiştiriciliği için çok özel bir alan. Baraj havzası zeytine, özellikle “tirilye” zeytinine güzel bir aroma bahşediyor. Ve ılıman bir iklim, “don” olayı görülmüyor.

SAĞDUYU HABER: “Karakuz” mevkii demiştiniz. Ecdadın yüz yılların süzgecinden geçirerek damıttığı bilgiyi o bölgeye verdiğini görüyoruz. Malum “Kuz” gölge, dulda, korunaklı ve kuytu..  anlamlarına geliyor. İsmin başındaki “kara” sıfatı ile ifade edilen olumsuzluktan korunmuş olduğunu anlıyoruz. O da kuzey batıdan esen soğukluğuyla şöhret bulan “Karayel” dir.

HÜSEYİN FİDAN: Evet aynen öyle, “Kara Yel” den uzak dost esintilerine bağrımızı açarak, bir bakıma “Sosyal sorumluluk projesi” takdim ediyoruz…

SAĞDUYU HABER:  Ağaç Kira Sözleşmesinde(1) detayı olan konuyu kısaca özetleyecek olursanız…

HÜSEYİN FİDAN: Şöyle ifade edeyim:  Kira müddetince (20 yıl) tek bir ağaç için ödenecek ücret 280,00 ₺ dir. Ağacın bakımı kiraya veren tarafından yapılacaktır. Ve bakım ücreti olarak Kiracı, ilk yıl 60,00 ₺, daha sonraki her yıl için ise TÜFE oranında artırılan yıllık bakım ücretini kiraya verene ödeyecektir. Mülk sahibinin yükümlülüğü ağaçtan elde edilecek ürünlerin kiralayana teslimidir.

SAĞDUYU HABER: Bir zeytin ağacının 20 yıllık tahmini gelir – gider tablosuna baktığımda (2): Belirlenen sürede bir zeytin ağacı için 3.721,- ₺ ödeneceği ve gelirinin ise 64.320,00 ₺ olacağı öngörülmektedir. Açıkça sormak durumundayım. Bu “zeytin dalı uzatmanın” ötesinde bir şeydir. Böyle bir projede sizin menfaatiniz nedir?

HÜSEYİN FİDAN: Teşekkür ediyorum. Açıkça sordunuz. Bende aynen öyle cevap veriyorum. Bu proje sayesinde “Banka – Faiz” kıskacına girmeden, bir başka tabirle “faize bulaşmadan” güzel bir şey yapmış oluyorum. Ve bana yardımcı olanlara da karşılığını “hulusi kalple” takdim ediyorum.

Rakamlara bakıldığında ve bir de geleneksel yoruma itibar edildiğinde, tereddüdün oluşması normaldir. Zira geleneksel tarımda: “Ceviz ağacında 10 yıl, zeytin ağacında 5-8 yıldan önce mahsul alacağını düşünme” denir.
Ancak modern tarımın ulaştığı seviyede; ıslah edilmiş sertifikalı fidan, toprak tahlili ve gerekli bitki besin maddesinin takviyesi, zirai mücadele ve damlama sulama sistemi vardır. Taahhüdümüz modern tarımdır. Takdim ettiğimiz tablomuzdaki bilgiler sahada bizzat bu işle uğraşan ziraat mühendisince hazırlanmıştır. Kısaca tereddüde gerek yoktur.

SAĞDUYU HABER: Fotoğraflara baktığımda; teraslanmış bir arazi ve güneş enerjisi panelini görüyorum. Sahadaki durum nedir?

HÜSEYİN FİDAN: Çitle çevrilen Arazinin teraslama işlemi devam ediyor. Birkaç güne bitecek. Damlama sulama için güneş enerjisi panelimiz kuruldu ve havuz için belirlenen bölgede çalışmalar başlayacak. Sertifikalı fidanlarımızın dikimine “kasım” ayında başlanacak ve o ay içinde tamamlanacak. Satış için sözleşme tarihi 01.01.2017’dir.SAĞDUYU HABER: Sözleşmede ağaç kiralayanlarla farklı etkinlikler düzenlemeyi planladığınızı da görüyoruz.

HÜSEYİN FİDAN: Örnek bir çalışma için kolları sıvadık. Çağrımıza icabet edenlerle birlikte çok güzel şeyler olacak. Buna yürekten inanıyoruz…

Kaba hatlarıyla bunu şöyle ifade ettik: Ağaçların olduğu alanda düzenlenecek her türlü sosyal faaliyet (sulama festivali, bahar festivali, hasat festivali, zeytinyağı festivali, traking vb.) kiraya verenle birlikte kiralayanlardan oluşan 5 kişilik bir komite tarafından yapılacaktır.

SAĞDUYU HABER: Son olarak, bir soru daha soracağım. Projenizin hazırlık safhasında ve sonrasında, dinleyenlerden nasıl tepkiler aldınız?

HÜSEYİN FİDAN: Sağ olsunlar. Farklı frekansta ve hep olumlu tepkiler aldım. “Hayır kurumu musun?” diyen de oldu. Teşvik edildim. Yüreklendirildim.

Projemize ilk destek veren Almanya’da hekimlik de yapmış olan emekli bürokratlarımızdan genel müdürlük ve müsteşarlık görevlerinde de bulunan Dr. İlker BAŞAYDIN Beyden bahsedeyim. Projeyi anlattığımda: çok mutlu olduğunu, toplumsal katılımcılığın tarım alanları bazında da genişlemesinin müthiş bir şey olduğunu vurgulamış ve ilk katılımcı olarak dört ağaç satın aldığını ifade ederek bize büyük bir cesaret vermiştir. Kendisine teşekkür ediyorum.

Yola çıkmış bulunuyoruz. Bir hayli mesafe kat ettik. İletişim için e-posta adresim: huseyinfi@gmail.com dur.

SAĞDUYU HABER: Projenize baht açıklığı diliyorum.

HÜSEYİN FİDAN: Amiiin…

_______________________

                                                            (1)  AĞAÇ KİRA SÖZLEŞMESİ

                  “Her ne kadar ticari bir sözleşme gibi gözükse de bu faaliyet bir sosyal sorumluluk projesidir.”


İş bu sözleşme, mülkiyeti Hüseyin FİDAN’a ait olan Manisa ili, Köprübaşı İlçesi, Arpacı Mahallesi (Köyü), Karakuz Mevkii 133 dönüm arazi üzerinde dikilecek olan zeytin ağaçlarının, mülk sahibi Hüseyin FİDAN tarafından kiralanması ile ilgili olmak üzere, bir ağacın 20 yıl süreli kiraya verilmesi neticesinde ağacın bakımı mülk sahibine ait olmak ve ağaçtan elde edilecek ürünlerin kiralayana teslimi şartlarını düzenlemek üzere taraflarca karşılıklı olarak okunmuş ve birlikte imza altına alınmıştır.

KİRAYA VERENİN

ADI SOYADI TC KİMLİK NO     : Hüseyin FİDAN (TCKN: 467 865 909 60)
ADRESİ                                 : Ceyhun Atıf Kansu Cad. 1262. Sk.No:3  Balgat/Çankaya-ANKARA

KİRACININ ADI

SOYADI TC KİMLİK NO    :
KİRACININ İKAMET ADRESİ    :

KİRA BEDELİ: Kira müddeti boyunca tek bir ağaç için bir defada ödenmek üzere 280,00 TL’si

KİRANIN NE ŞEKİLDE ÖDENECEĞİ: Kiralar ve yıllık bakım ücretleri Ziraat Bankası Köprübaşı/MANİSAşubesinin TR34 0001 0008 6964 3994 6450 01 IBAN no’luhesabına peşin olarak ödenecektir.

KİRA MÜDDETİ : 20 yıl

KİRANIN BAŞLANGIÇ TARİHİ: 01.01.2017

Kira Sözleşmesi Özel Şartları

1. Araziyi satmayacaktır.
2. Arazi ve ağaçlar ile ilgili her türlü tasarruf hakkı kiraya verene aittir. Kiracı arazi ile ilgili hiçbir hak talep edemeyecektir. Kiracı, kiraya verenden izinsiz olarak araziye giremeyeceğini, ağaçlar ile ilgili tasarrufta bulunamayacağını, kendisine kiralanan ağacı başkasına kiraya veremeyeceğini kabul ve taahhüt eder.
3. Ağaçların olduğu alanda düzenlenecek her türlü sosyal faaliyet ((sulama festivali, bahar festivali, hasat festivali, zeytinyağı festivali, traking vb.)kiraya verenle birlikte kiralayanlardan oluşan 5 kişilik bir komite tarafından yapılacaktır. Kiralayanlar hasat Manisa ili, Köprübaşı İlçesi, Arpacı Mahallesi (Köyü), Karakuz Mevkiinde yer alan 133 dekar araziye 3.000 adet zeytin fidanı dikilecek, 1.500 adedi sosyal sorumluluk hassasiyeti ile kiraya verilecektir.
4. Arazi üzerinde bulunan ağaçların mülkiyeti kiraya verene aittir. Kiralanan ağaç ile ilgili olmak üzere kiracı lehine tapuda herhangi bir şerh verilmeyecektir.
5. Kiraya veren kira süresi olan 20 yıl boyunca söz konusu zamanı gelerek ücretsiz olarak hasat işlemine katılabileceklerdir.
6.    
7. Kiralanan ağacın bakımı kiraya veren tarafından yapılacaktır. Kiracı, ilk yıl 60,00 TL, daha sonraki her yıl için ise TÜFE oranında artırılan yıllık bakım ücretini kiraya verene öder (2017 TÜFE oranı . Bakım giderleri ücreti her yılın Ocak ayı içerisinde ödenir.  Kiracı bakım giderlerini zamanında ödemediğinde geciken her ay için % 10 gecikme cezası öder. Bakım giderleri 3 ay içerisinde ödenmediği takdirde kiraya veren kira sözleşmesini tek taraflı olarak fesheder. Fesih halinde kiracının herhangi bir ürün talebi olamayacağı gibi peşinde ödenen kira bedeli ve geçmişe dönük ödenen bakım giderleri de de iade edilemeyecektir.
8. Kiraya verilen ağaç kiraya veren tarafından sigortalanacaktır. Kuruyan ağaçların yerine kiraya verenin ağaçlarından ikame yapılacak, kiracının 20 yıl boyunca ağacının olması temin edilecektir.
9. Arazide ağaçların altında yetiştirilecek çok yıllı bitki üretme hakkı kiraya verene aittir.
10. Üretim organik olarak yapılacaktır. Kiracının kiraladığı ağaçtan elde edilen tüm ürünler kiracıya aittir. Kiracı talebini zamanında iletmek kaydıyla hasata katılabilir, ürününü arazide teslim alabilir. Kiracı, ürünlerin adresine gönderilmesini talep ettiği takdirde, teslimat giderleri kiracıya ait olacaktır. Kiracı ürünü zeytinyağı olarak teslim almak istediğini hasat tarihinden 1 ay önce kiraya verene bildirdiği takdirde, ürün zeytinyağı olarak teslim edilecektir. Bu takdirde de teslimat giderlerinin dışında bir ücret talep edilmeyecektir.
11. Kira süresi taraflarca 20 yıl olarak belirlenmiş olup, 20 yılın sonunda kira sözleşmesi kendiliğinden sona erer. Kiracı aynı ağaç ile ilgili yeni bir kira sözleşmesi yapmak ister ise bu defa aynı ağaç ile ilgili 5 yıllık yeni bir kira sözleşmesi yapılacak ve yeni kira bedeli talep edilecektir. Kiracı başka bir ağaç ile ilgili yeni bir sözleşme yapmayı her zaman talep edebilir. Bu durumda kira ücreti; ilk kira ücretine, ağacın yaşı ile ortalama yıllık bakım ücretinin çarpımıyla bulunan rakam eklenerek belirlenir. Her bir sözleşme tek bir ağaç için geçerlidir.
12. İş bu kira sözleşmesi ile ilgili çıkacak uyuşmazlıklarda Ankara Mahkeme ve icra daireleri yetkili olacaktır.

                 Kiraya Veren                                                                   Kiracı