AK Parti'den koalisyon raporu

AK Parti, koalisyon görüşmelerine kısa bir süre kala CHP ve MHP’li koalisyon seçeneklerinin artı ve eksileri değerlendirildi.

Tarih: 26.06.2015 14:51

AK Parti'den koalisyon raporu

AK Parti, koalisyon görüşmelerine kısa bir süre kala CHP ve MHP’li koalisyon seçeneklerinin artı ve eksileri değerlendirildi.

AK Parti'de, CHP ve MHP'li muhtemel koalisyon seçenekleri, artıları ve eksileriyle ayrıntılı olarak raporlaştırıldı.

AK Parti'nin koalisyon bilançosunda “disiplin-güven” dengesi en kritik konu olarak öne çıkarken, CHP ile ortaklık için, “Güven verir, ancak disiplin sorun olur”, MHP ile ortaklık için de, “Disiplin olur ancak güven sıkıntısı yaşanabilir”değerlendirmeleri öne çıktı.

CHP İLE ARTILAR VE EKSİLER

CHP'li koalisyona ilişkin 7 sayfalık raporda, bu partiyle ortaklığın artıları, “Çok daha geniş bir taban üzerine oturacak böyle bir ortaklık, Türkiye'nin dışarıdaki imajına pozitif katkı sağlar. Basın özgürlüğü ve insan hakları ihlalleri konusundaki eleştiriler yumuşar, Çözüm Süreci devam eder. Alevilerin daha pozitif bir alana geçişlerine yardımcı olur. HSYK gibi bazı temel konularda anayasa değişikliğine gidilebilir. Başta Kıbrıs, Irak, Suriye ve AB ile ilişkiler, dış politikadaki sorunlu alanlarda Türkiye yeni bir açılım yapabilir. CHP'nin cemaat konusundaki net tavrı bu mücadelenin sürdürülmesine yardımcı olur” diye sıralandı.

Bu ortaklığın en önemli eksisi olarak ise CHP içinden çıkacak seslerin yaratabileceği disiplinsizlik gösterildi.

MHP İLE ARTILAR VE EKSİLER

MHP'li koalisyona ilişkin raporda ise bu partiyle ortaklığın en önemli artısı olarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kişiliğinden de kaynaklanan “disiplin” konusu öne çıktı. 

“Bir hükümetin verimli çalışması açısından en önemli unsur olan disiplin, MHP ile ortaklıkta daha güçlü tesis edilebilir” değerlendirmesi yapıldı. Bu ortaklığın eksileri ise şöyle sıralandı: “Türkiye'nin uluslararası imajı daha da negatif bir hale gelebilir. MHP seçim dönemindeki söylemini hükümete de taşırsa Çözüm Süreci sona erer. Kamu güvenliğinin sağlanması yönünde etkin önlemler alınmasında hükümetin eli rahatlar. Ancak bütün bunlar HDP'ye kayan oylarımızın dönüşünü daha da zorlaştırır. Ayrıca, her iki partinin tabanındaki benzerlikler dikkate alındığında, gidiş-gelişlere yol açabilir. Çözüm Süreci ekseninde yaşanabilecek olumsuzluklarda milliyetçi tabanımızın ortağımıza kayma tehlikesi ortaya çıkabilir.”

Tarih: 26.06.2015 14:51
Yorum Bırak