ALİ NAR HOCA DUALARLA ANILDI

İslâmî İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfı (İSEV), İslâm âlimi ve İslâmî Edebiyat’ın Türkiye’deki öncü ismi Ali Nar Hocayı vefatının üçüncü sene-i devriyesinde mezarı başında dualarla yâdetti. Edirnekapı Şehitliği’ndeki mezarı başında okunan Kur’an ve yapılan dualarla anılan Ali Nar Hocayı anma programına programına İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel,

Tarih: 19.07.2018 10:42

ALİ NAR HOCA ANILDI

İslâmî İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfı (İSEV), İslâm âlimi ve İslâmî Edebiyat’ın Türkiye’deki öncü ismi Ali Nar Hocayı vefatının üçüncü sene-i devriyesinde mezarı başında dualarla yâdetti. Edirnekapı Şehitliği’ndeki mezarı başında okunan Kur’an ve yapılan dualarla anılan Ali Nar Hocayı anma programına programına İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel, Milli Gazete yazarı Mustafa Kasadar Hoca, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Dekanı Prof.Dr.Ahmet Turan Arslan, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, yazar Muzaffer Doğan, Öğretim görevlisi Süleyman Zeki Bağlan, Ali Nar İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Cafer Günaydın, Ahmet Kara, İbrahim Balcıoğlu, Cemal Gökgöz, Abdülkadir Çelebi, Şahin Köseoğlu, Ünal Akgül, Adem Aydın, Cihangir Gülmez, İdris Borazancı, Lokman Saraçoğlu, Mehmet Ali Tüz, Ali İhsan Taşyaran, Mahmut Sami Alp, Fazlı Çelik, Kadir Bozdemir,Selçuk Çandır, Emrullah Yolcu, Emrullah Aktaş, Ahmet İdacı, Nihat Tekin, Tekin Kavcak, Osman Kağıt, Ali Nar Hocanın eşi Selime Nar, Nar ailesi ve talebeleri katıldı.

İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İslâm Medeniyeti’nin temel taşlarından birisi de söz söyleme sanatıdır, edebiyattır.İnancı, en beliğ şekilde anlatma sanatı olarak edebiyat, İslâm Medeniyeti’nin temel taşlarındandır; medeniyetin ruhudur. Eğer edebiyat, bu ruhu Allah’ın ebedî kelâmı Kur’an-ı Kerim’den ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hadis-işeriflerinden alıyorsa, bu tam mânâsıyla “İslâmî Edebiyat”tır. İşte Ali Nar Hoca da İslâm’ın güzelliklerini topluma tebliğ edebilmek için “İslâmî Edebiyat”ı benimsemiş, bu yolla geniş kitlelere mesaj vermek için çabalamış ve Türkiye’de İslâmî Edebiyat’ın öncüsü olmuştur. Bu kavramı Türkiye’de yerleştirmek için “İslâmî Edebiyat” dergisini ve “İslâmî İlimler, Kültür ve Edebiyat Vakfı (İSEV)”nı kurmuştur. Ülkemizde “İslâmî Edebiyat” kavramını ilk defa kullanan, yaygınlaştıran ve sistemleştiren Ali Nar Hoca’dır.

16Temmuz 2015 yılında dâr-ı bekâ’ya uğurladığımız Ali Nar Hocamız, sadece İslâmîEdebiyat’ın üstadı değil, aynı zamanda “Mezhepsizlik, Kur’an Müslümanlığı,Dinlerarası Diyalog Fitnesi ve Dinde Reform” fitnelerine karşı mücadelesiyle deön plana çıkmış İslâm âlimi ve mütefekkiriydi.

Dinde reform ve Dinlerarası Diyalog ve bu fikrin Türkiye’deki savunucularıyla fikir kavgasını hep diri tutmuş; yazdığı ve bizim de katkı sağladığımız “Dinlerarası Diyalog Fitnesi”, “Dinde Yenilikçiler ve Buluşma Noktaları” ile tercüme ettiği ve kitabın baş tarafına uzunca bir yazı yazdığı “Dini Modernizmin Üç Şovalyesi”kitapları da dinde reform ve Dinlerarası Diyalog cereyanlarına karşı duruşunu göstermektedir. Çıkarttığı “Doğru Yorum” gazetesinin yayın çizgisi de bu konuda ne kadar çaba sarf ettiğinin en önemli delilidir.

Ali Nar Hoca’nın, Türkiye’de Müslüman gençliğin yetişmesinde özellikle İmam Hatip neslinin üzerinde büyük emeği vardır. İmam Hatipler için yazdığı “Öndere (lidere) Hasret” şiiri ve tüm İslâm gençliği için yazdığı “Yeni İslâm Gençliği”ne mesaj şiirleriye gençliğe heyecan aşılamıştır"


 


Tarih: 19.07.2018 10:42
Yorum Bırak