Fehmi Koru fırsatçılık yapma, uyarıyoruz

Yıllarca İslami camianın ekmeğini yiyen, Gülen Cemaatinin yayın organı Zaman gazetisinden Yeni Şafak'a, Kanal 7'de yorumculuğa, Star gazetesinde yazarlık yapan; 12 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde hükümetin kanallarında

Tarih: 14.08.2014 19:19

SAGDUYUHABER.COM ÖZEL HABERİ- Yıllarca İslami camianın ekmeğini yiyen, Gülen Cemaatinin yayın organı Zaman gazetisinden Yeni Şafak'a, Kanal 7'de yorumculuğa, Star gazetesinde yazarlık yapan; 12 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde hükümetin kanallarında popüleritesine popülerlik katan Fehmi Koru, şimdilerde Habertürk gazetesine transfer olmuş ve Ak Parti'ye savaş açmaya  çalışıyor.

Abdullah Gül'ü desteklediğini tekrar eden Fehmi Koru, Ak Parti'den desteğini çekebileceğini söyledi. “AK Parti çizgisinden vazgeçer, şimdi beğenmediğim bir başkası temel değerler istikametinde konuşlanırsa… İçinde dostlarım, arkadaşlarım, sevdiğim insanlar bulunmasına bakmadan, hiç tereddütsüz, safımı yeniden belirlerim.” diyen korunun " Kızan kızsın, kendimi yazdım"  başlıklı bugünkü yazısı şöyle:

GÜL MÜ, ERDOĞAN MI?

Kritik dönemlerde hep aynı soru zihnimde dolanmaya başlar: Ben neyi savunuyorum? Ak Parti’yi mi? Tayyip Erdoğan’ı mı? Abdullah Gül’ü mü? Yoksa derdim hepsinden daha büyük, daha kapsamlı mı?

Ömrümün büyük bir bölümünde siyaseti yakından izledim. Yalan söyleyecek değilim; her dönemde kendimi yakın hissettiğim partiler farklı oldu. Son 30 yıldır her gün çoğu siyasi ağırlıklı yazılar yazdığım akılda tutulursa, tercihlerimin beni nasıl yönlendirdiğine dair yolda bıraktığım ipuçlarına kolay ulaşılır.

Eli kalemlilere açılan sütunlar akıllarını geniş kitlelerle paylaşmaları içindir; ben de her iktidar döneminde bunu en cömertçe yerine getirenlerdenim.

AK PARTİ’YE HEP OLUMLU YAKLAŞTIM 

Lâfı fazla uzatmadan söyleyeyim: Ak Parti’ye kuruluşundan beri olumlu yaklaştım. Milletimizin çoğunluğunun arzuladığı temel ilkeleri benimsediği, dünyanın gittiği yönü doğru okuyup ülke menfaatlerini önde tutan politikalar üretebilecek çapta bir kadroya sahip olduğu ve sorunların üzerine cesaretle gidebildiği için…

Bugün de rakipleriyle karşılaştırdığımda Ak Parti’yi öncü bir siyasi çizginin temsilcisi olarak görüyorum.

Yukarıdaki özet, benim için birinci önceliğin şahıslar değil ülke menfaati olduğunu ve Ak Parti’yi de o yönde desteklenecek bir siyasi çizgi olarak gördüğümü anlatmıştır umarım.

AK PARTİ’YE DESTEĞİMİ KESERİM 

Ak Parti çizgisinden vazgeçer, şimdi beğenmediğim bir başkası temel değerler istikametinde konuşlanırsa… İçinde dostlarım, arkadaşlarım, sevdiğim insanlar bulunmasına bakmadan, hiç tereddütsüz, safımı yeniden belirlerim.

Partili veya partici değil, zaman içerisinde yarıdan fazlası Ak Parti seçmeni haline dönüşmüş, özgürlükleri, demokrasiyi, dini değerleri önemseyen, ayrılık-gayrılık gözetmediği gibi farklılıkları zenginlik olarak gören toplumun tercihlerinden yanayım.

AK PARTİ’NİN POTANSİYELİ YÜZDE 70 

‘Ortak akıl’ deyimiyle ifade edilebilecek bir karar alma sürecinin doğrulara erişmede vazgeçilmez olduğuna inanıyorum.

Yüzde 35’le başlayan oylarını zaman içerisinde yüzde 52 düzeyine çıkarması Ak Parti’nin, başkalarına sürpriz gelse bile, bu siyasi çizginin potansiyel halk desteğinin yüzde 70 olduğunu daha ilk günden ilân etmiş biri olarak beni hiç şaşırtmadı.

‘ORTAK AKIL’ VURGULANSA OY DAHA FAZLA OLURDU 

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde ‘ortak akıl’ görüntüsü biraz daha fazla vurgulanmış olsaydı, sandığa yüzde 52 olarak yansıyan oranın hayli yüksek gerçekleşebileceği kanaatindeyim. Biraz daha kucaklayıcı bir üslup ve halkın teveccühü istikametinde bir vitrin çalışması eşliğinde gidilecek seçimde oylar çok daha yukarı fırlasaydı fena mı olurdu?

Galiba sorunum şurada: Ak Parti’yi ‘Ak Partili’ kalemler kadar savunmuyorum… Tayyip Erdoğan’ı ‘misyon adamı’ olarak görüyor ve takdir ediyorum, ama onu bazılarının her yazardan beklediği coşkuyla övmüyorum… Abdullah Gül söz konusu olduğunda biraz daha fazla ‘taraf’ görüntüsü veriyorum; fakat bunun üzerimdeki etkisi rahatsız edici: Baştan ‘taraf’ görülmem arzu ettiğim açıklıkta derdimi anlatmayı kısıtlıyor çünkü…

ŞARTLAR BENİ BUNA ZORLADI 

Her gün bıkıp usanmadan yazılarla okur karşısına çıktığım son 30 yıl boyunca iç dökmemi gerektiren bir durum hiç olmamıştı. Bugünün şartları beni buna zorluyor.

İlk bakışta farklı görünseler bile her dönemin çetin zorlukları vardır; hele 2071’e kadar iktidarda kalmayı planlayan bir siyasi partinin yollarına kimse gül dökmez.

Ne bizim memlekette, ne de bir başkasında…

‘Akıl akıldan üstündür’ sözünü ise hiç yabana atmamak gerek…

Tarih: 14.08.2014 19:19
Yorum Bırak