İSEV’DEN ALİ NAR HOCAYI ANMA

Büyük İslam alimi ve İslami Edebiyat kavramını Türkiye’de ilk defa kullanan, tanıtan ve sistemleştiren Ali Nar Hoca, kendi ismini taşıyan Fatih’teki Ali Nar İmam Hatip Ortaokulu’nda anıldı.

Tarih: 18.05.2017 13:17

İSEV’DEN ALİNAR HOCAYI ANMA PROGRAMI

 

Büyük İslam alimi ve İslami Edebiyat kavramını Türkiye’de ilk defa kullanan, tanıtan ve sistemleştiren Ali Nar Hoca,kendi ismini taşıyan Fatih’teki Ali Nar İmam Hatip Ortaokulu’nda anıldı.

İslami İlimler Kültür ve EdebiyatVakfı (İSEV) tarafından düzenlenen özel programa Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, Mustafa Kasadar Hoca, Anadolu Ajansı İslam ve Türk Dünyası Haber Müdürü Yavuz Selim Kurt, İBB Meclis Müdürü Mehmet Doğan, SP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Şahin Köseoğlu, Şair Hasan Olgaç, Mirasımız Derneği Genel Sekreteri Abdullah Akçay, Birlik Vakfı’nı temsilen Fevzi Öztürk, İBB Meclis Müdür Yardımcısı Cihangir Gülmez, Doç.Dr.Hatice Arslan, Yazar Yıldıray Öztürk, Kadir Bozdemir, Selçuk Çandır, Müdür Yard. Hüseyin Umutlu, Emre Şahin, Ahmet İdacı ve çok sayıda talebesi ve öğrenciler katıldı.

Ali Nar İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Cafer Günaydın’ın açılış konuşması ve Murat Yakın Hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Harun Yılmaz’ın sunuculuğunu yaptığı programda açılış konuşmasını yapan Cafer Günaydın, okula Ali Nar isminin verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve İmam Hatip gençliğinin herkesten daha fazla çalışması gerektiğini söyledi.

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, etkinlikte yaptığı konuşmada, Ali Nar'la 2001 yılından ölümüne kadar irtibat haline olduklarını söyledi.

Mucip Kına, Ali Nar'ın gençler içinçok iyi bir örnek olduğuna işaret ederek, "Ali Nar Hoca, o dönemin kurak ikliminde, nadide yetişen bir çiçek gibiydi. Cumhuriyetten önceki savaş dönemlerinde Osmanlı’nın dalları kırıldı. Gençlerimiz hayatlarını kaybetti. İkinci Dünya Savaşı sonrası da emperyalist düzen inşası başladı. O dönemlerde Ali Nar gibi az sayıda hocalarımız, yıldızlar gibiydi." dedi.

Mustafa Kasadar Hoca ise Ali Nar Hocanın her zaman doğru yerde durduğunu ve Dinlerarası Diyalog’la mücadele ettiğini, dün yanlış yerde duran birçok hoca bugün yine el üstünde tutulurken Ali Nar Hocanın o gün kıymetinin bilinmediğini söyledi.

Şair Hasan Olgaç, İzmit İmam Hatip Lisesi’nde hocanın talebeliğini yaptığını ve Ali Nar Hocanın “Anadolu Günlüğü” eserinin okunmasını tavsiye etti.

Anadolu Ajansı (AA) İslam ve Türk Dünyası Haber Müdürü Yavuz Selim Kurt ise Ali Nar’ın eserleriyle çocuk yaşlarında tanıştığını söyledi.

Ali Nar'ın birçok edebiyat türünde eser vermesinin yanında en büyük ve önemli eserinin "İslami Edebiyat" kavramı ve dergisi olduğuna işaret eden Kurt, "Ali Nar, dinler arası diyalog sapkınlığı ve Hain 15 Temmuz darbe girişimini yapan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tehlikesini ilk gören ve uyaran bir fikir adamıydı" diye konuştu.

- "Bir üniversiteye adı verilmeli"

Gençlerin ve öğrencilerin merhum Nar'ın eserlerinden faydalanması gerektiğinin altını çizen Kurt, sözlerinişöyle tamamladı:

"Kendisini rahmetle anıyoruz. Bize İslami edebiyatı tanıttı, İslam dünyasına da bizim edebiyatımızı tanıttı.O ismiyle müsemma ve tavizsiz bir muharrirdi. Ali gibi idi. Kılıçlaşan kalemi zülfikar gibiydi. Soyadından dolayı bir nar meyvesi gibi velut ve doğurgandı ama aynı zamanda inancımıza ve kültürümüze düşman olanlara karşı da ateş gibiydi. Ali Nar hayatında bir hocaydı ama şimdi bir ekol, bir mektep haline degelmelidir. O adım bu okulda atılmış. Bir üniversiteye veya enstitüye adının verilmesi çok yerinde olacaktır."

İBB Meclis Müdürü Mehmet Doğan da Ali Nar Hoca ile yıllar Mefkureci Öğretmenler Derneği’nde tanıştığından bahsettikten sonra, hocanın mücadeleci kişiliğine vurgu yaptı. En önemli eserinin İslami Edebiyat olduğunu söyleyen Doğan, Hz.Ali (r.a)’nin “Ölmemek için ölmez eserler bırakın” sözünü hatırlattı.

İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel NarHocanın, İslam davasına katkı sağlamayı amaçlayan, genç nesli her şeyin önündetutan değerli biri olduğunu kaydetti.

“Ali Nar Hoca’yı anlamakiçin düşünce yapısını bilmek, fikir dünyasını keşfetmek, ne yapmak ve neyi değiştirmek istediğini fark etmek gerekir. Bütün zorluklara rağmen davasına nasıl sıkı sıkıya bağlı olduğunu, davasını savunurken nasıl mücadele ettiğini görmek gerekir” diyen Siyami Akyel, Ali Nar Hocanın “Yeni İslam Gençliği’ne Mesaj” şiirindeki:

“Ben İslam destanını yazmak dilerim

Sen de söyleyecek dil olur musun?”

mısralarını hatırlattı ve Ali Nar Hocanın İslam davasını anlatmak için de edebiyatı bir araç olarak gördüğünü, “İslâmî tahassüsle söylenen hersöz” İslami Edebiyat’ın içine girer diyerek İslami Edebiyat kavramını ortaya attığını anlattı. Akyel “Türkiye’de İslâmî Edebiyat kavramını ilk kullanan, yaygınlaştıran, “İslami Edebiyat” dergisiyle, İslami Edebiyat Vakfıyla  sistemleştiren Ali Nar Hoca’dır. Ali Nar Hocanın edebiyat anlayışı Şeyh Nedvi gibi “tebliğ” anlayışından çok “ahlakî telkin” anlayışıdır ve bu yönüyle Lebid’e, Hassân b. Sâbit’e, Züheyr’e ve Necip Fazıl’a benzer” dedi.

İSEV Genel Başkanı Siyami Akyel yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ali Nar Hoca, İslâm dininde yapılmak istenen reform hareketlerine karşı çıkarken; Dinde reform. Mezhepsizlik ve Dinlerarası Diyalog hareketlerini fitne olarak değerlendirmiştir. Hocamızın yazdığı “Dinlerarası Diyalog Fitnesi” (2006) ve “Dini Modernizmin Üç Şovalyesi” kitapları da dinde reform ve Dinlerarası Diyalog cereyanlarına karşı duruşunu göstermektedir. Çıkarttığı “Doğru Yorum” gazetesinin yayın çizgisi de bu konuda ne kadar çaba sarfettiğinin en önemli delilidir.

Evet! Ali Nar Hoca’nıniki kanadı vardır. Birisi din, diğeri edebiyat. Bu iki kanadını İslam için çırpmıştır; bıkmadan, usanmadan.

Din kanadı Mustafa Sabri Efendi’ye benzer. Ehl-i Sünnet için didinen, uğraşan, mücadele eden, bedel ödeyen. Edebiyat kanadı ise fikren beslendiği ve etkilendiği Üstad Necip Fazıl’a. O’nun gibi dini savunurken edebiyatı bir kılıç gibi kullanan.”

Tarih: 18.05.2017 13:17
Yorum Bırak