Kadir Gecesi Zikirleri nelerdir?

Sahîh-i Buhârî’de, Ebû Hüreyre’nin (r.a.) bildirdiği hadîs-i şerîf de Nebî (s.a.v.) buyurdu: “Kadir gecesini, inanarak ve sevâbını bekliyerek ihya edenin geçmiş bütün günâhlarını Allâhü

Tarih: 13.07.2015 18:14

Tüm İslam aleminin, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi'ni tebrik eder, Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Rabbimiz'den niyaz ederiz. Sagduyuhaber.com yönetimi

KADİR GECESİ ZİKİRLERİ

Sahîh-i Buhârî’de, Ebû Hüreyre’nin (r.a.) bildirdiği hadîs-i şerîf de Nebî (s.a.v.) buyurdu: “Kadir gecesini, inanarak ve sevâbını bekliyerek ihya edenin geçmiş bütün günâhlarını Allâhü Te‘âlâ mağfiret eder.”

Kadir gecesi selâmettir. Şeytan bu gece kötülük yaptıramaz. Medarik’de diyor ki, o gece o kadar çok melek dolaşır ki, erkek, kadın rastlayıp selâm vermedikleri bir mü’min kalmaz. Selâm şerefinden ve bu Kadir gecesinin bereketinden mahrum kalanlar kâfirlerdir.

Bir rivâyette şöyle buyrulmuştur: “Kadir gecesi, Ramazan-ı şerîfin yirmiyedinci gecesidir.”

Ebî Kâ’b buyurdu ki, Kur’ân-ı Kerîm’i Muhammed (s.a.v.)’e gönderen Allâhü Te‘âlâ’ya yemîn ederim ki, Kadir gecesi, Ramazan-ı Şerîf’in yirmiyedinci gecesidir. Yemininde istisna eylemedi. Nereden biliyorsun? dediler. Resûlullâh (s.a.v.)’in haber verdiği alâmetlerden deyip: “O gecenin sabahı, güneş, tas gibi görünür, parlamaz” buyurdu. Medârik’te de diyor ki, Kadir gecesi, Ramazan-ı şerîfin yirmiyedinci gecesidir. Nitekim Ebû Hanîfe Âsım’dan, Âsim Vezerr’den, Vezerr Ebî Kâ’b’dan (r.a.) bildiriyor. Ebî Kâ’b yemîn ederek buyurdu ki. Kadir gecesi, Ramazan-ı şerîfin yirmiyedinci gecesidir. Çoğunluk da bu fikirdedir.

Nebî (s.a.v.) buyurdu ki: “Kadir gecesinde bir kere İnnâenzelnâ sûresini okuyan, başka zamanda Kur’ân-ı Kerîm’i hatm edenden daha sevgilidir. Kadir gecesinde bir tesbîh, bir tehlîl, bir tahmîd söyleyen, benim yanımda, yediyüz bin tesbih, tahmid ve tehlîlden kıymetlidir. Bu gece çobanın koyunu sağma müddeti kadar namaz kılan, ibâdet edeni, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibâdetle geçirenden daha çok severim.”

Nebî (s.a.v.) bu gece şöyle duâ edilmesini tavsiye etmişlerdir: “Allâhümme inneke afüvvün tühıbbül afve fa’füannî” (Allâh’ım! Sen afvedersin; afvetmeyi seversin günahlarımı affet!) diye duâ et.” Kadir gecesinin günü de, fazîlette gecesi gibidir.

(Muhammed Rebhâmî, Riyâdün Nâsihîn, 211-213.s.)

Tarih: 13.07.2015 18:14
Yorum Bırak