MÜKEMMEL YARATICI

Mükemmel bir yaratıcından bahsediyoruz. Yerleri, gökleri, dağları, denizleri; gökte, yerde, denizlerde, gökle yer arasındaki her türlü canlıyı yaratan mükemmel bir yaratıcıdan.

Tarih: 14.04.2020 21:53

Mükemmel yaratıcı


Siyami Akyel

Mükemmel bir yaratıcından bahsediyoruz. Yerleri, gökleri, dağları, denizleri; gökte, yerde, denizlerde, gökle yer arasındaki her türlü canlıyı yaratan mükemmel bir yaratıcıdan.

Göklerin ve yerin mülkünü elinde bulunduran, milyarlarca yıldızı, gezegeni ve galaksileri yaratan. Karada ve denizde yaşayan yüzbinlerce canlı türünü en mükemmel şekilde yaratan ve hepsini idare eden bir yaratıcıdan bahsediyoruz.

Dünya’yı, Güneş’i, Ay’ı bir boşlukta tutan, Ay’ın ve Güneş’in ısı, ışık ve enerjisini kıyamete kadar var eden, Dünya’yı kendi ekseni etrafında hareket ettiren, Ay’ı ve Güneş’i aynı şekilde belirli bir yörüngede hareket ettiren; milyarlarca yıldızı, gezegeni, galaksiyi belirli bir düzende idare eden bir yaratıcıyı düşünelim.

Güneş sistemi içinde bulunan “Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton”u, her birinin büyüklüğünü, aralarındaki mesafeyi, belirli yörüngedeki hareketlerinin mükemmelliğini düşünün. Güneş sisteminin de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nde 100 milyar yıldız ve en az 200 milyar gezegenin varlığını düşünün.

Güneş’ten büyük ve küçük 100 milyar yıldızı; Dünya’dan büyük ve küçük 200 milyar gezegeni düşünün. Üstelik bunların sadece Samanyolu Galaksisi içinde olduğunu; Samanyolu Galaksisi gibi 2 trilyon galaksinin varlığını düşünün. Milyarlarca gezegenin, yıldızın ve bunları içinde bulunduran 2 trilyon galaksiyi. Hepsinin belirli bir düzen içinde hareket edişini, yörüngesinden sapmadan hayatiyetini devam edişini. Yine karada ve denizde yüzbinlerce tür canlı ve her biri farklı şekil ve özellikleriyle temayüz ettiren mükemmel bir yaratıcı.

NASA’nın 2016 yılında yaptığı açıklamaya göre Samanyolu Galaksisi gibi evrende 2 trilyon galaksi olduğu tahmin ediliyor. Hubble Uzay Teleskopu’nun 20 yıldır topladığı verilere göre tahmini bir rakam bu. Araştırmayı yöneten Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi Christopher Conselice, “Evrendeki galaksilerin yüzde doksanının daha araştırılması gerektiği konusu insanı şaşırtıyor” demektedir. Conselice, hayretini, “Yeni teknoloji teleskoplarla bu galaksileri gözlemlediğimiz zaman kim bilir ne enteresan özelliklerle karşılaşacağız” demektedir. Yapılan araştırmalar kara ve denizde şu ana kadar 2 milyon canlı türü tespit edilmiş. Uzmanlar, bu sayının yapılan araştırmalarla daha da artacağı ve 7-8 milyonu bulacağını tahmin etmektedir.

Allah-u Teâlâ’nın kâinatı/evreni yaratışını, yaratışındaki mükemmelliği en güzel ilahi kitabımız Kur’an-ı Kerim ifade etmektedir:

“Muhakkak göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbirini takip etmesinde, insanlara yararlı şeylerle denizde akıp giden gemilerde, Allah’ın gökten su indirerek ölmüşken yeri onunla diriltmesinde, yeryüzünde her nevi hayvanları dağıtmasında, rüzgârları her taraftan estirmesinde ve yerle gök arasında emre âmâde duran bulutta akıl sahibi bir ümmet için elbet (Allah’ın birliğine) deliller vardır.” (Bakara, 164)

“O, (Allah) Güneş’i bir ışık, Ay’ı da bir nur yapmıştır. Ona menziller takdir buyurmuştur ki, senelerin sayısını ve hesabı bilesiniz. Allah, bunları ancak hak ve sabit bir (hikmetle) yaratmıştır. O, ayetleri anlayacak bir kavme açıklar.” (Yunus, 5)

“Allah odur ki, gökleri direksiz yükseltmiştir, görüyorsunuz. Sonra Arş üzerinde galebe buyurmuştur. Güneş’i de, Ay’ı da kendi emrine râm etti. Her biri belirli bir zamana kadar akıp gidiyor. Bütün işleri O idare ediyor. Âyetleri açıklıyor ki, sizler Rabbinize kavuşacağınızı kesin bilesiniz.” (Ra’d, 2)

“Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. Allah’ın ilmi, kudreti her şeyi kuşatıcıdır.” (Al-i İmran, 126)

“O Rabbin ki, (her şeyi) yaratmış da düzenine koymuştur.” (Âlâ, 2)

Tarih: 14.04.2020 21:53
Yorum Bırak