Beşiktaş


           

 

 

 

 

 

 

Beşiktaşlı olmak benim için müthişbir duygu. Takımdaşlık önemli değerleri içinde barındıran çok farklı bir aidiyet. Her türden insanla beraber olmak değildir aslında, tek tek ayrı ayrı kişilikler olsak da hayata bakışı, duruşu, duygusallığı ile çok büyük bir bütünün ufak ufak güzellikleri, sevgileri, hüzünleri, gözyaşlarıyızdır. Hayat kadar gerçek olan siyah-beyaz ya da siyah-beyaz kadar gerçek olan bir hayata inanışın adıdır BEŞİKTAŞ. Yaşadığımız dünyada bir gerçek daha vardır apaçık görünen yaşanan; doğum ve ölüm.

İnsanoğlu ezelden ebede çığlıklar içinde gider, bazen sevinç bazen de bir daha görememek bir daha kucaklayamamak adına çığlıklar-çığlıklar, insan gibidir kartallar. Anadolu gibidir Beşiktaş, türküdür, kilimdir; özlemleri gibi işlenir, acısı, sevinci, hüznü, isyanı,‘insan’ içindir. Kendi kendine söylenmez adam gibi söyler Beşiktaş. Korkmaz ondan bundan, paradan puldan sadece kendisi için değil insanlık için kanat çırpar kara kartal. Bu toprakların vicdanıdır, duruşu yalansızdır, sevgisi riyasızdır, ovalarının, yaylalarının türküsüdür, bazen yalnızlığa açılan uçsuz bucaksız uçurumdur. Bazen mormenekşedir bazen güzeller güzeli Anadolu kızlarının elinde kaneviçe bazen toprak gibi berekettir, güneş gibi şefkattir BEŞİKTAŞ. Anadolu’nun ilkidir, ilkesidir, inancı vicdanıdır. Beşiktaş Türk Bayrağıdır, insandır, insanlıktır. Dündür, bugündür yarındır. Rekabete saygılı, düşmanlığa karşıdır. Beşiktaş bu topraklarda haktır, hukuktur, adalettir.

Hiç şüphe yok ki; diğer takımlarımızın güzide taraftarlarına olan sevgimiz, saygımız her türlü değerin üzerindedir. Biz rakiplerimizle beraber büyüğüz. Biz hepimiz ayrı ayrı birlikte varız. Biz Türkiye’yiz, Anadolu’yuz, Biz Türk’üz, Türk Milet’iyiz. Dünya milletler ailesinin şerefli bir üyesiyiz. Biz Beşiktaş’ız, biz Beşiktaşlıyız. “Kim ki size bir kucak taş ile gelirse siz ona bir çanak aş ile gidiniz” diyen, merhum babam Mehmet Fidan insanlığa ve Beşiktaş’a yolculuğumu böyle başlattı. Sevgiyi, sevdayı, inancı, onuru vegururu ve dahi insan kalmayı anlattı.

Biz Beşiktaş’ız, biz sevgiyiz, biz insanız. Bu müthiş duyguyu bana yaşatan siyah-beyaz akrabalarıma sevgiyle kalın, sevgide kalın diyorum. Ben siyaahh, sen beyaaazz diyeceksin unutma… Unutturma…

Velhasıl; İnsanlık diye yazılır Beşiktaş diye okunur. Beşiktaş diye yazılır insanlık diye okunur.

Yrd.Doç.Dr.HüseyinFİDAN

6.09.2014

Tarih: 10.09.2014 17:55